Chorvatsko je kryptofriendly

Chorvatsko je kryptofriendly

7. prosince 2022

Chorvatsko je kryptofriendly? O tom, že Slovinsko patří ke kryptoměnovým velmocem, netřeba dlouze mluvit. Ovšem i jejich jižní soused a oblíbená dovolenková destinace Chorvatsko je kryptofriendly a ke kryptoměnám se staví velmi přátelsky.

V předchozích článcích jsem vám už psal, že například ubytování na ostrově Vir lze platit v kryptoměnách (BTC, ETH, BCH, LTC a DOGE) nebo že chorvatská pošta ve spolupráci s kryptosměnárnou Electrocoin ze Zadaru nabízí možnost směny krypta na fiat měnu.

Víte ale, že můžete v běžném chorvatském obchodě nakoupit za kryptoměny potraviny a drogerii? Ano můžete, Chorvatsko je kryptofriendly!

Logo Konzum - Chorvatsko je kryptofriendly

Chorvatsko je kryptofriendly

Mluvím o síti prodejen Konzum, která vznikla v roce 1957, tehdy ještě pod názvem Unikonzum, kdy otevřeli svou první prodejnu v Záhřebu. V roce 1970 se stal ze společnosti řetězec maloobchodních prodejen. V roce 1995 dochází ke změně názvu na Konzum.

Od roku 2021 je možno ve všech jejich 624 prodejnách po celém Chorvatsku, platit v kryptoměnách. Konzum se tak stal jednou z prvních maloobchodních sítí v Evropě a vůbec první v Chorvatsku, která tuto možnost nabízí. Kryptoměny je možno využít jak v prodejnách, tak na eshopu.

Z tiskového oddělení společnosti Konzum mi laskavě odpověděli na pár otázek a potvrdili tak, že Chorvatsko je kryptofriendly.

Od kdy Konzum nabízí možnost placení kryptoměnami?

Konzum, chorvatský maloobchodní lídr, už téměř dva roky nabízí možnost platit kryptoměnami. Implementací systému PayCek chorvatské kryptosměnárny Electrocoin umožnil Konzum tuto formu platby nejprve ve svém internetovém obchodě a následně v průběhu roku také ve všech svých kamených obchodech po celém Chorvatsku.

V kamených obchodech je možné platit až sedmi nejoblíbenějšími kryptoměnami (BTC, ETH, BCH, EOS, XLM, XRP, NEAR), přičemž online zákazníkům je k dispozici 13 nejoblíbenějších kryptoměn (BTC, ETH, BCH, EOS, DAI, XRP, XLM, USDT, USDC, Solana, BUSD, LTC a DOGE).

Jak taková platba probíhá?

Proces placení kryptoměnami je podobný platbám kartou. Na konci výběru produktu, bez ohledu na to, zda nakupuje v internetovém obchodě nebo je na pokladně kameného obchodu, si zákazník vybere možnost platby kryptoměnami a Konzum mu nabídne seznam těch, které jsou k dispozici. Po výběru požadované kryptoměny se zobrazí částka v ekvivalentní hodnotě a vygeneruje se QR kód a platební adresa. Poté zákazník jednoduše naskenuje QR kód osobní kryptoměnovou peněženkou. Potvrzením transakce provede platbu a na svůj e-mail obdrží potvrzení transakce ze systému PayCek, přičemž fakturu za zaplacenou službu či produkt vystaví Konzum.

Je také důležité poznamenat, že vzhledem k volatilitě směnného kurzu kryptoměny, která se může minutu od minuty lišit, systém zákazníkovi garantuje fixní hodnotu směnného kurzu při zahájení transakce v době dostatečné pro její úspěšné provedení bez dalších poplatků.

Co vás vedlo k zavedení možnosti plateb kryptoměnami?

Zavedli jsme platbu kryptoměnami, protože každý den nasloucháme potřebám našich zákazníků a tím, že umožňujeme různé typy plateb, zajišťujeme snazší a jednodušší zážitek z nakupování. Platby kryptoměnami ve fyzických obchodech i v internetovém obchodě, stejně jako nedávné zavedení plateb přes Keks Pay, aplikaci pro snadné posílání, přijímání nebo darování finančních prostředků, jsou významnými ukazateli toho, jak Konzum neustále inovuje, sleduje světové trendy a nastavuje standard v maloobchodní sektor. Chceme tím ukázat, že nejen naše společnost, ale celé Chorvatsko je kryptofriendly.

Na webu coinmap.org najdete samozřejmě všechny prodejny Konzumu a další služby, které lze v Chorvatsku platit kryptoměnami.

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko je kryptofriendly, nezapomeňte si sebou v létě na dovolenou k Jadranu vzít svou krypto peněženku. Takto já si představuji adopci kryptoměn v praxi. Vždyť kryptoměny nejsou jen investičním nástrojem, ale hlavně platidlem a já osobně si myslím, že takto to Satoshi Nakamoto i zamýšlel, když před lety přivedl k životu bitcoin.

Můj blog a jeho rozvoj můžete podpořit malým příspěvkem v různých kryptoměnách. Díky. 👍👍

Přečtěte si také

Royalvape.cz přijímá Bitcoin

Royalvape.cz přijímá Bitcoin

Royalvape.cz je další e-shop, který přijímá kryptoměny a o kterém si napíšeme. Tento e-shop je zaměřený na prodej elektronických cigaret, gripů,...

Pilulka.cz přijímá kryptoměny

Pilulka.cz přijímá kryptoměny

 Když v říjnu 2020 vstoupila síť lékáren Pilulka.cz na pražskou burzu cenných papírů, slibovali majitelé společnosti expanzi do zahraničí a další...